Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΕΟ Σταυρούπολης 60-64

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 60-64 από την Σταυρούπολη, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Πιερικού Αρχέλαου, η Σταυρούπολη προηγήθηκε 2-7 στα δυόμισι πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις γηπεδούχους να απαντούν ισοφαρίζοντας σε 9-9 λίγο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της περιόδου. Το νέο επιθετικό black out των κοριτσιών της Τασούλας Τσιρογιάννη, τα οποία έμειναν χωρίς πόντο στην συνέχεια για 4’ 50” επέτρεψε στην ομάδα της Σταυρούπολης να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 10-14.

Σε σταθερά επίπεδα κυμάνθηκε η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με την ομάδα της Σταυρούπολης να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένη και πιο εύστοχη και να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-32) ένα λεπτό πριν τη λήξη και τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα τελευταία 28” και να μειώνει σε 29-32.

Μόλις ενάμισι λεπτό χρειάστηκε η φιλοξενούμενη ομάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου να ξεφύγει ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων (31-41), με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 39-44, 5’ 58” πριν το τέλος της περιόδου η οποία έληξε με 41-46, με τις δύο ομάδες να μην σημειώνουν πόντο στα τελευταία 4’ 33”.

Πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα στην τέταρτη περιόδο, η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (45-46). Λίγα δευτερόλεπτα περισσότερα όμως χρειάστηκε η Σταυρούπολη για να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (45-54), 7’ 47” πριν τη λήξη και να φτάσει σε μία άνετη και δίκαιη νίκη με 60-64, παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους, 31” πριν το τέλος.

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Λυγούρας.

Δεκάλεπτα: 10-14, 29-32, 41-46, 60-64.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 15 (3), Φλώρου 17, Γκοτζαμάνη 7, Μπαγκλαρίδου 2, Δημητριάδου 2, Κωτούλα 17 (2), Μπουμπουλέντρα.

ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 15, Σαμαρά 5 (1), Αντωνιάδου, Μητρακοπούλου, Κωστανάκη 22 (3), Κανέλογλου 9, Τσάνταλη, Πλάτσα, Πεχλιβανίδου 7 (1), Κελεκίδου 6 (1).