Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

ΑΟ Αγρινίου - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 81-56

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από το Αγρίνιο με , στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αγρινίου Μιχάλης Κούσης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αντώνη Γκοντόπουλο, πλήρωσε το κακό του επιθετικά ξεκίνημα, όπου σημείωσε μόλις δύο πόντους στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα,
καθώς και το ότι δε μπόρεσε να περιορίσει τους περιφερειακούς της ομάδας του Αγρινίου, οι οποίοι με τα εύστοχα σουτ τους, έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους από την αρχή του αγώνα. Πλέον η ομάδα στρέφει την προσοχή της στην προετοιμασία για τον κρίσιμο αγώνα της επόμενης αγωνιστικής στην Κατερίνη, όπου θα υποδεχθεί τον Πολύγυρο.

Νευρικά μπήκε στον αγώνα ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος παρά το γεγονός ότι δεν ήταν κακός, δεν κατάφερε να σκοράρει, σε αντίθεση με τους παίκτες του Αγρινίου, οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν τα ριμπάουντς και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-0 7’ 30” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η επιθετική αποτελεσματικότητα των παικτών του Στέλιου Χατζηιάνννου βελτιώθηκε, αλλά δε μπόρεσαν να περιορίσουν τα επιθετικά σουτ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους δεκατρείς πόντους (20-7), 1’ 34” πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 22-14 στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το Αγρίνιο, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ από την περιφέρεια ξέφυγε με δεκαεννέα (37-18) στα μισά του δεκαλέπτου και με είκοσι δύο, 3’ 53” πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην συνέχεια ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-30.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το Αγρίνιο, στα τελευταία δύο λεπτά να αυξάνει τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους και η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται με 67-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα, σχήματα και να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-56.

Διαιτητές: Κρεστενίτης – Τσακαλογιάννης.

Δεκάλεπτα: 22-11, 47-30, 67-43, 81-56.

ΑΟ Αγρινίου (Μηριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 9 (1), Σαπλαούρας, Τάσος 7, Πουρνάρας, Μπαρούχας 9 (1), Σταμούλης, Γκρέκας 12 (4), Μήτσου 16 (2), Γκόβας 24 (3), Μακρής 1.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Καλτσουνάς, Γκογκίδης 8 (2), Καραγκιολίδης 13 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 3, Κωνσταντινίδης 10, Τσιρογιάννης 10, Μπόζογλου, Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ 12.