Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011

Formula 1:Νίκη Μπάτον, πρωταθλητής ο Φέτελ!

Στα 24 του χρόνια ο Σεμπάστιαν Φέτελ κατέκτησε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στη Formula 1, αν και έμεινε τρίτος στη Σουζούκα.
Ο Σεμπάστιαν Φέτελ είναι ο νεαρότερος δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στην ιστορία της F1. Ο 24χρονος γερμανός οδηγός της Red Bull χρειαζόταν έναν βαθμό στον αγώνα της Σουζούκα για να σφραγίσει τον τίτλο και τελικά τα κατάφερε παίρνοντας 15, καθώς τερμάτισε στην τρίτη θέση.
Νικητής της κούρσας αναδείχτηκε ο Τζένσον Μπάτον με McLaren, για τρίτη φορά μέσα στη σεζόν, ενώ δεύτερος ήταν ο Φερνάντο Αλόνσο της Ferrari.
Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Μαρκ Ουέμπερ με την άλλη Red Bull, αφήνοντας πίσω του τους Λιούις Χάμιλτον (McLaren), Μίκαελ Σουμάχερ (Mercedes) και Φελίπε Μάσα (Ferrari).Την βαθμολογούμενη 10άδα συμπλήρωσαν ο εκπληκτικός Σέρχιο Πέρες της Sauber, ο Βιτάλι Πετρόφ της Renault και ο δεύτερος οδηγός της Mercedes, Νίκο Ρόσμπεργκ.ΠΗΓΗ.sport.gr